Implantologia jest obecnie bardzo popularną dziedziną służącą uzupełnianiu wszelkich ubytków w uzębieniu spowodowanych rozmaitymi przypadłościami oraz urazami. Odbudowa zębów polega na wkręceniu w dziąsło tytanowych śrubek, które zastępują korzenie zębowe.
Odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych jest niezwykle istotne dla każdego pacjenta bez względu na wiek. Protetyka stomatologiczna pozwala na uzupełnienie stanu uzębienia na kilka sposobów: korony porcelanowe, mosty, protezy ruchome.
Wiele czynników wpływa na stan naszych zębów. Lekarze StomarPlus starają się doradzać pacjentom jak prawidłowo dbać o piękny uśmiech, żeby niepotrzebne przykrości z uzębieniem zdarzały się jak najrzadziej. Poniżej przybliżymy kilka porad.
Badania kontrole są niezwykle ważnym elementem w leczeniu stomatologicznym. Powinny odbywać się co 6 miesięcy. Dzięki wizytom kontrolnym możemy zapobiegać ewentualnym konsekwencjom nieleczenia zębów. Podczas takiej wizyty stomatolog przeprowadzi dokładne badanie kontrolne Twoich zębów, dziąseł i jamy ustnej w poszukiwaniu oznak zmian chorobowych lub innych problemów.
Przyjdź a pomożemy Ci w zachowaniu dobrego zdrowia jamy ustnej i zapobieganiu powstania poważniejszych problemów poprzez ich wyszukanie i jak najszybsze wyleczenie.
Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań.
bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.
Pacjent podczas takiego znieczulenia – które może trwać jednorazowo nawet do 6 godzin – poddawany jest kompleksowemu leczeniu obejmującemu nie tylko leczenie chirurgiczne czy implantologiczne, ale również leczenie zachowawcze, endodontyczne czy protetyczne.
Zabieg taki wbrew wielu opiniom jest zabiegiem bardzo bezpiecznym o ile przeprowadzany jest w placówce dysponującej pełnym zapleczem anestezjologicznym.
Na zabiegi wykonywanych w znieczuleniu ogólnym – czyli w narkozie – decydują się głównie osoby wykazujące objawy typowej dentofobii – panicznego, niemożliwego do opanowania strachu przed leczeniem zębów. Ale nie tylko. To czasami wręcz jedyna możliwość na leczenie stomatologiczne dla osób upośledzonych lub borykających się z określonymi chorobami. Poza schorzeniami, które uniemożliwiają podanie narkozy, zabieg jest bezpieczny i może być przeprowadzony zarówno u osób dorosłych, jak i dla dzieci.
Narkoza zwykle kojarzy się nam z poważnym zabiegiem i salą operacyjną. Oczywiście jest w tym wiele prawdy, bo rzeczywiście jego przeprowadzenie wymaga spełnienia rygorystycznych i konkretnych warunków zarówno jeśli chodzi o wyposażenie sali, sprzęt i kompetencje personelu. W zabiegu w znieczuleniu ogólnym biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz lekarzy – dentysty i anestezjologa, na sali obecne są też pomoce – asysta stomatologiczna i wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca przy znieczuleniu ogólnym.
Kluczem do zapewnienia sobie jasnego i zdrowego uśmiechu przez całe dorosłe życie jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Nawet u osób dorosłych mogą powstać ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł, które mogą być przyczyną poważnych problemów. Ważne jest, aby przez całe dorosłe życie pamiętać o następujących czynnościach:
Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez stomatologa lub higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.
Sposobem na pozbycie się wewnętrznych przebarwień może być wybielenie zębów, zastosowanie kompozytu lub wykonanie czapeczki na ząb (korony). Pomimo iż wszystkie wymienione metody są bezpieczne i skuteczne, skontaktuj się ze stomatologiem, który zaleci odpowiedni zabieg w zależności od stanu Twoich zębów i Twoich oczekiwań co do efektu końcowego.
Prawidłowe odżywianie nie tylko w znaczny sposób wpływa na ogólny stan zdrowia, ale także jest niezbędne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Przestrzeganie pełnowartościowej diety jest dla tkanek dziąseł i dla zębów źródłem ważnych składników pokarmowych oraz minerałów, dzięki którym pozostają one mocne i odporne na infekcje powodujące chorobę dziąseł. Ponadto pokarmy twarde i zawierające błonnik, takie jak owoce i warzywa, zazwyczaj pomagają utrzymać zęby i dziąsła w czystości. Miękkie i lepkie pokarmy zwykle tworzą pozostałości w szczelinach zębów i pomiędzy zębami, zwiększając grubość płytki nazębnej.
Zawsze gdy spożywasz pokarmy i napoje zawierające cukry lub skrobię, bakterie znajdujące się w płytce nazębnej produkują kwasy, które przez co najmniej 20 minut atakują zęby. Chcąc nie dopuścić do uszkodzenia szkliwa, ogranicz liczbę przekąsek i napojów spożywanych między posiłkami. A decydując się na przekąskę, wybieraj pożywne pokarmy, takie jak ser, surowe warzywa, jogurt naturalny lub owoce.